Адвокат Биляна Тончева управлява консултантска компания „Еко Глоуб” ООД от създаването й през 2012 г. Дружеството се занимава с консултиране, подготовка и управление на проекти, финансирани с европейски средства. Дружеството е лидер в ОП „Иновации и конкурентоспособност”, като само в една процедура спечели над 100 проекта. „Еко Глоуб” ООД предоставя също консултантски услуги за подготовка на проекти, финансирани с финансови инструменти. Единствена от консултантските компании за евро проекти притежава лицензи за обследване на сгради, промишлени системи и улично осветление. Разполага с впечатляващо портфолио от близо 1300 успешни проекта с над 2000 клиента от различни сфери на бизнеса. „Еко Глоуб” ООД консултира фирми и подготвя проекти по Програма за развитие на селските райони и по Програма за развитие на човешките ресурси, както и по други програми финансирани с европейски средства.
Адв. Тончева ще ни предостави повече информация за предстоящите процедури както до края на тази година, така и през следващата 2025 г.
Най-очакваната процедура във Фонд Земеделие, която предстои да отвори е тази за „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ . Приоритетно насочване на подкрепата ще е към млади предприемачи до 40 години, с предимство жени и инвестиции в иновации, цифровизация, технологично интензивни производства и информационни услуги; дейности в областта на здравеопазването и социалните науки, както и инвестиции, насочени към опазване на околната среда и борба или адаптация с климатичните промени, в т.ч. устойчива енергия и производства.
Инвестициите, допустими за подпомагане в рамките на интервенцията, следва да са свързани с развитие на услуги в различни сектори на икономиката и други производствени неземеделски дейности, производство и/или преработка на неземеделски стоки и материали; предоставяне на услуги за всички икономически сектори и населението; развитието на технологиите в областта на „зелената икономика“, включително на енергия от ВЕИ за собствено потребление; развитие на занаяти и други неземеделски дейности.
Материалните и нематериални инвестиции за създаване и развитие на неземеделски дейности в селските райони могат да включват изграждане или подобрения на недвижимо имущество, модернизиране на сгради, помещения и други недвижими материални активи; закупуване на нови машини и оборудване за производствени дейности; развитие на технологиите в областта на „зелената икономика“, включително инвестиции за производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление с мощност до 1 мегават; хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост, а нематериалните инвестиции - придобиване и създаване на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки.
Да подчертаем, че тук с приоритет са дентални лекари, общопрактикуващи лекари, лекари специалисти и производствени фирми.
Кандидатите по тази процедура могат да получат до 200 000 Евро безвъзмездни средства, което представлява до 50% от общия проект.
Друга процедура, която очакваме е „Инвестиции в земеделски стопанства“. Стойността на допустимите разходите по проекта е от 15 000 Евро до 3 милиона Евро, като финансовата помощ ще е между 35% и 50% в зависимост от общия размер на заявените за финансово подпомагане разходи.
Могат да кандидатстват регистрирани земеделски стопани, които са без прекъсване през последните 36 месеца към датата на подаване на проектното предложение или групи или организации на производители, признати от министъра на земеделието, храните и горите.
Земеделските стопанства могат да постигнат подобряване на цялостната си дейност чрез: внедряване на нови продукти, процеси и технологии и обновяване на наличните производствени материални и/или нематериални активи; насърчаване на сътрудничеството с производителите и преработвателите на земеделски продукти; опазване на компонентите на околната среда, включително с намаляване на вредните емисии и отпадъци
и производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление; подобряване условията на труд, подобряване на хигиенните, ветеринарните, фитосанитарните, екологичните и други условия на производство; подобряване качеството на произвежданите земеделски продукти; осигуряване на възможностите за производство на биологични селскостопански продукти; инвестиции и дейности, които допринасят за устойчивото и цифрово икономическо възстановяване.
Материалните инвестиции по тази процедура могат да бъдат за строителство или обновяване на сгради; закупуване и/или инсталиране на нови машини, съоръжения и оборудване; създаване и/или презасаждане на трайни насаждения; закупуване на земя, сгради, помещения и друга недвижима собственост; закупуване на земеделска техника и специализирани земеделски транспортни средства; рехабилитация на съществуващи и изграждане на нови съоръжения и оборудване за напояване.
Може да се кандидатства и за нематериални инвестиции като: достигане на съответствие с международно признати стандарти, свързани с въвеждане на системи за управление на качеството в земеделските стопанства, въвеждане на добри производствени практики, подготовка за сертификация; закупуване на софтуер, включително чрез финансов лизинг; ноу-хау, придобиване на патенти права и лицензи, за регистрация на търговски марки и процеси, необходими за изготвяне и изпълнение на проекта.
Очаквана е и още една процедура - „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти “.
Стойността на допустимите разходите по проекта е от 15 000 Евро до 6 милиона Евро, като финансовата помощ ще е между 35% и 50% в зависимост от общия размер на заявените за финансово подпомагане разходи.
Тук освен регистрирани земеделски стопани и групи или организации на производители, признати от министъра на земеделието, храните и горите, кандидати могат да са и еднолични търговци и юридически лица, които са извършвали дейности по преработка на селскостопански продукти без
прекъсване през последните 36 месеца към датата на подаване на проектното предложение.
Инвестициите могат да се използват за изграждане, придобиване и модернизиране на сгради и други недвижими активи; закупуване на нови машини, съоръжения и оборудване; закупуване на земя, сгради, помещения и други недвижими имоти; закупуване на съоръжения, прикачен инвентар за пчеларство и съответно оборудване; закупуване на земя, сгради, помещения и друга недвижима собственост; закупуване, включително чрез финансов лизинг, на специализирани транспортни средства, включително хладилни такива; изграждане/модернизиране, включително оборудване на лаборатории, както и за достигане на съответствие с международно признати стандарти за системи за управление, разходи за въвеждане на добри производствени практики, системи за управление на качеството и подготовка за сертификация в предприятията; закупуване на софтуер свързан с преработвателната дейност на кандидата, включително чрез финансов лизинг; за ноу-хау, придобиване на патентни права и лицензи, за регистрация на търговски марки и процеси.
Много интересна е и процедурата „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“, която предоставя 100% финансова помощ до 40 000 евро и е насочена към земеделски стопани на възраст от 18 до 40 години.
Очаква се в най-скоро време да отвори и процедурата “Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)”.
Тук регистрираните по Търговския закон преди 31.12.2022 г. микро-, малки и средни предприятия могат да получат подкрепа за предоставяне на иновативни решения, въвеждане на нови продукти, процеси или бизнес модели, решаване на технологични проблеми, прототипиране и др. чрез предоставяне на услуги от доставчици на знания (университети, научни организации, центрове за върхови постижения, София Тех Парк и др.).
Безвъзмездната финансова помощ е 100% и е между 13 510 лв. и 27 020 лв. в зависимост от броя на заявените услуги (една или две).
Ако кандидатстването по някоя от предстоящите процедури представлява интерес за Вашата фирма, можете да се обърнете към консултантска компания за европейски проекти „Еко Глоуб“ ООД, адв. Биляна Тончева, 0894698048, biliana@tonchevapartners.com, както и на страницата Европейски проекти за бизнеса Еко Глоуб във ФБ или да се присъедините към viber гупата Европейски проекти за бизнеса ECO GLOBE.
Няма въведени кометари.