Представете си отвесна скала, извисяваща се самотна в морето, заобиколена единствено от бушуващите вълни и надвисналото небе, а на върха ѝ се крие малка постройка, изложена постоянно на свирепия вятър. Звучи невъзможно човешки крак да стъпи върху скалата и още по-малко да успее да построи нещо при тези неблагоприятни условия, но ето че на 7 км от исландския бряг се издига най-самотният фар в света.
Тридрангавити е действащ фар близо до югозападния бряг на Исландия в архипелага Вестманеяр, а името му означава „три скални стълба“. Историята за построяването му е наистина изумителна и е истинско доказателство за човешката смелост и находчивост.
Фарът Тридрангавити е построен през 1938 и 1939 г. изцяло на ръка и без помощта на машини, като единственият достъп до него е бил чрез изкачване на най-високия от трите скални стълба, чийто връх е на внушителните 36,5 м над морето. За целта ръководителят на строежа Арни Тораринсон наема опитни местни алпинисти, които изкарват прехраната си със събиране на яйца на морски птици от скалите. Строежът се оказва истинско предизвикателство, заради морското вълнение в основата на скалата дори при тихо време, което прави приближаването на лодка изключително трудно и опасно. Самата скална стена пък е вертикална, изгладена от морската вода и хлъзгава.
Със свредла и чукове екипът вкара шипове в скалата и ги свърза с верига. При всяко посещение при тихо време те успяват да добавят още няколко брънки във веригата, образувайки извиваща се нагоре стълба. Инструментите им обаче не им позволяват да се захванат близо до върха на скалата, така че алпинистите прилагат същата техника, която използват при събирането на птичи яйца. Въпреки бурния вятър и главозамайващата височина, те правят „човешка кула“ за финалната стъпка - един мъж застава на колене, върху него се изправя втори, а третият се покатерва върху раменете му.
Според писателя Филип К. Алън, времето на върха е било толкова ветровито, че работниците са можели да останат там само по няколко часа, поради което са били необходими цели две години, за да се завърши къщата. Според друг източник, екипът е останал на скалата в палатки за един месец по време на строежа на къщата. Постройката е завършена около началото на Втората световна война, но осветителното оборудване, поръчано от датска компания, не може да бъде доставено, тъй като Дания е окупирана от Германия по това време. В резултат на това има забавяне от три години, докато се инсталира осветително оборудване, което сега се доставя от Великобритания. Фарът е пуснат в експлоатация на 5 юли 1942 г. През 1950 е добавена площадка за достъп с хеликоптери, а през 1993 г. фарът преминава на слънчева енергия.
През 2009 г. снимка, направена от Арни Себерг, доби световна популярност – Джъстин Бийбър републикува същата снимка в своите социални мрежи, а писателката Ирса Сигурдардотир използва мястото в своя роман от 2016 г. „Защо излъга?“. На 5 юли 2020 г. исландската група KALEO пусна видеоклип, заснет на хеликоптерната площадка, за да отбележи 78-ата годишнина от пускането на фара. Така най-изолираният фар в света стана и един от най-известните, съчетавайки суровата красота на природата с мистичното си излъчване.
Няма въведени кометари.