Казват, че хората, които се раждат и си отиват от този свят на една и съща дата са любимци на Бога и носят добра и чиста душа. Именно това се случва с Леда Милева, която е родена на 5 февруари 1920 година и напуска този свят на 5 февруари 2013-та година.
Тя е дъщеря на великия български поет Гео Милев и неговата съпруга Милева Милева. Тежката съдба на баща ѝ, който е убит през 1925 година заради революционните си възгледи, бележи детството ѝ. Въпреки това, Леда намира утеха в литературата и културата, което оформя бъдещия ѝ творчески и обществен път.
Още от ранна възраст тя проявява любов към книгите, вдъхновена от интелектуалната среда, в която расте. Завършва Американския колеж в София и продължава обучението си в Софийския университет, където се потапя в света на литературата, езиците и културата.
Личният ѝ живот е обвит в дискретност, но се знае, че е била жена с богата душевност и дълбоки чувства. Любовта към семейството ѝ, към книгите и към родината я води през всички предизвикателства. Има два брака - единия със спортиста Никола Димитров, а другия с журналиста Николай Попов. Има по едно дете от двата си брака.
През годините Леда Милева заема различни обществени и културни длъжности. Работи като редактор, преводач и дълги години е директор на Българската национална телевизия (1966–1970). Тя също така е била дипломат и представител на България в международни културни организации. Изпълнява ролята на постоянен представител на България в ЮНЕСКО, където работи за утвърждаването на българската култура на световната сцена.
Леда Милева е най-известна като авторка на детска литература, но нейният талант се простира и в областта на превода и културната политика. Нейните стихотворения, приказки и пиеси за деца са изключително обичани и днес. Сред най-популярните ѝ произведения са „Зайченцето бяло“ – една от най-обичаните детски песнички в България, която и до днес звучи в детските градини и училища, "Работна мецана“ – приказка, която учи децата на трудолюбие и отговорност, „Къде си, слънчице?“ – стихотворение с нежни и мелодични рими, което остава в сърцата на много поколения, „Що е то?“ – забавни гатанки и стихчета, които развиват въображението на децата.
Леда Милева не само пише оригинални произведения, но и превежда детска литература от различни езици, като обогатява българската културна сцена с нови идеи и стилове. Тя вярва, че детската литература трябва да вдъхновява, учи и развива въображението на най-малките читатели.
Макар баща ѝ да загива, когато тя е едва на шест години, неговото влияние остава силно в живота ѝ. Носи в сърцето си спомена за него и посвещава творчеството си на съхраняването на българската култура. Освен че работи в сферата на културата, тя е постоянен представител на България в ЮНЕСКО и се бори за признанието на българските културни ценности. Носителка е на множество награди за приноса си към детската литература и културата на България. Пише и превежда активно чак до края на живота си, като оставя богато литературно наследство. Книгите ѝ са част от детството на поколения българи и продължават да се преиздават и днес. Тя остава символ на светлина и топлина в българската литература.
Леда Милева остава емблематична фигура в българската култура, която с любов и талант създава незабравими детски произведения. Тя ни напомня, че думите имат силата да вдъхновяват, учат и променят света. Творчеството ѝ е доказателство за вечната стойност на добротата, въображението и мъдростта.
Нека си припомним някои от най-вдъхновяващите цитати на Леда Милева:
Вдъхновяващите думи на Леда Милева
Прочети още
Виж всички



Коментари
Още от мрежата
Виж всички
Защо великите лидери залагат на необичайното? 03 Юли 2025

Цитат на деня 03 Юли 2025

На днешната дата, 3 юли. Рождениците днес 03 Юли 2025

Няма въведени кометари.