Казват, че хората, които се раждат и си отиват от този свят на една и съща дата са любимци на Бога и носят добра и чиста душа. Именно това се случва с Леда Милева, която е родена на 5 февруари 1920 година и напуска този свят на 5 февруари 2013-та година.
Тя е дъщеря на великия български поет Гео Милев и неговата съпруга Милева Милева. Тежката съдба на баща ѝ, който е убит през 1925 година заради революционните си възгледи, бележи детството ѝ. Въпреки това, Леда намира утеха в литературата и културата, което оформя бъдещия ѝ творчески и обществен път.
Още от ранна възраст тя проявява любов към книгите, вдъхновена от интелектуалната среда, в която расте. Завършва Американския колеж в София и продължава обучението си в Софийския университет, където се потапя в света на литературата, езиците и културата.
Личният ѝ живот е обвит в дискретност, но се знае, че е била жена с богата душевност и дълбоки чувства. Любовта към семейството ѝ, към книгите и към родината я води през всички предизвикателства. Има два брака - единия със спортиста Никола Димитров, а другия с журналиста Николай Попов. Има по едно дете от двата си брака.
През годините Леда Милева заема различни обществени и културни длъжности. Работи като редактор, преводач и дълги години е директор на Българската национална телевизия (1966–1970). Тя също така е била дипломат и представител на България в международни културни организации. Изпълнява ролята на постоянен представител на България в ЮНЕСКО, където работи за утвърждаването на българската култура на световната сцена.
Леда Милева е най-известна като авторка на детска литература, но нейният талант се простира и в областта на превода и културната политика. Нейните стихотворения, приказки и пиеси за деца са изключително обичани и днес. Сред най-популярните ѝ произведения са „Зайченцето бяло“ – една от най-обичаните детски песнички в България, която и до днес звучи в детските градини и училища, "Работна мецана“ – приказка, която учи децата на трудолюбие и отговорност, „Къде си, слънчице?“ – стихотворение с нежни и мелодични рими, което остава в сърцата на много поколения, „Що е то?“ – забавни гатанки и стихчета, които развиват въображението на децата.
Леда Милева не само пише оригинални произведения, но и превежда детска литература от различни езици, като обогатява българската културна сцена с нови идеи и стилове. Тя вярва, че детската литература трябва да вдъхновява, учи и развива въображението на най-малките читатели.
Макар баща ѝ да загива, когато тя е едва на шест години, неговото влияние остава силно в живота ѝ. Носи в сърцето си спомена за него и посвещава творчеството си на съхраняването на българската култура. Освен че работи в сферата на културата, тя е постоянен представител на България в ЮНЕСКО и се бори за признанието на българските културни ценности. Носителка е на множество награди за приноса си към детската литература и културата на България. Пише и превежда активно чак до края на живота си, като оставя богато литературно наследство. Книгите ѝ са част от детството на поколения българи и продължават да се преиздават и днес. Тя остава символ на светлина и топлина в българската литература.
Леда Милева остава емблематична фигура в българската култура, която с любов и талант създава незабравими детски произведения. Тя ни напомня, че думите имат силата да вдъхновяват, учат и променят света. Творчеството ѝ е доказателство за вечната стойност на добротата, въображението и мъдростта.
Нека си припомним някои от най-вдъхновяващите цитати на Леда Милева:
Вдъхновяващите думи на Леда Милева
Няма въведени кометари.