Кралица Елизабет II и принц Филип, херцогът на Единбург, имаха най-дългия кралски брак в историята: те бяха женени в продължение на 73 години, от 1947 г. до смъртта на Филип през април 2021 г. Кралицата нарича съпруга си „сила и опора“ през 1997 г. – нещо, което бихме казали, че е знаела от момента, в който чувствата ѝ са се задълбочили към него през 1946 г., годината на тяхното ухажване и (таен) годеж.

Двойката се познава от детството на Елизабет (двамата имат разлика във възрастта от пет години), когато тя още като ученичка се влюбва в принца в изгнание. Филип, синът на гръцкия принц Андрей и принцеса Алис от Батенберг, напуска родината си, когато е само на 18 месеца, след като баща му е обвинен в предателство. Той прекарва голяма част от ранния си живот в различни страни, преди да се установи в Англия и да се присъедини към Кралския флот преди Втората световна война към края на тийнейджърските си години.

Неговото кралско потекло обаче гарантира, че пътищата му с Елизабет се пресичат няколко пъти. И когато бъдещата кралица навършва 20 години, връзката им се променя (до момента отношенията им се състоят основно от приятелски писма, изпращани по време на войната, на които Филип от време на време „благоволяваше да отговори“, според статия от 1957 г. в “Time”). Тя потвърждава на баща си, крал Джордж VI, че Филип е „единственият мъж, когото мога да обичам“. Елизабет, чийто живот и наследство са безвъзвратно променени, когато нейният чичо крал Едуард VIII абдикира от британския трон, когато тя е на 10 години (решение, което я позиционира като неочакван наследник), е непреклонна в своя избор.

Семейството ѝ обаче е скептично настроено. Предложението за брак на Филип не предполага той да получи изключително ентусиазирано разрешение от краля. Всъщност бащата на Елизабет трябва първо да бъде убеден, че бракът на дъщеря му със сравнително безпаричен принц, който е бил изгонен от собствената си земя, няма да навреди на бъдещото ѝ управление. „Кралят и кралицата бяха ужасени“, разказва лейди Памела Хикс, дъщерята на лорд Луис Маунтбатън, чичото на Филип, пред “Vanity Fair” през 2013 г. Медиите обаче също имат своя принос: когато Филип и Елизабет са снимани да изглеждат близки на сватбата на сестрата на Хикс (той ѝ помага да съблече сакото си!), резултатите от вестникарския тираж показва 64% рейтинг на одобрение за техния брак, според “Newsweek”.

Все пак кралят има няколко условия, когато Филип отива при него за ръката на дъщеря му: той трябва да стане натурализиран британски гражданин и Елизабет трябва да изчака до 21-ия си рожден ден, преди официално да обяви новината. 

А как се случва предложението? Въпреки че няма официално обявени подробности, широко се признава, че бъдещият съпруг е получава одобрението на Джордж през лятото на 1946 г. Филип, подготвен с диамантен годежен пръстен, направен от скъпоценните камъни на една от тиарите на майка си, пада на едно коляно в Балморал (любимото място на кралицата) след едномесечна лятна ваканция в шотландския замък с кралското семейство.

Филип е във възторг и го признава в писмо до бъдещата си съпруга малко след като задава големия въпрос: „Сигурен съм, че не заслужавам всички хубави неща, които ми се случиха. Да бъда пощаден във войната и да видя победа... да се влюбя напълно и безрезервно, прави всички лични и дори световни проблеми да изглеждат дребни и незначителни.“

Както е обещано, двойката запазва намерението си да се ожени в тайна до следващата година и официално обявяват годежа си на 9 юли 1947 г. (няколко кратки месеца след рождения ден на кралицата). Двамата се женят четири месеца по-късно на церемония, проведена в Уестминстърското абатство, която привлече милиони зрители и постави началото на 73-годишния брак на двойката, който несъмнено остава един от най-забележителните съюзи на нашето време.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички