Толкова е трудно да преминеш през деня без малка награда за добре свършената работа (или просто заради факта, че си оцеляла). Страхотно е усещането, когато си вземеш ледена матча сутрин или ароматно бадемово лате следобед, и също толкова приятно е да вземеш храна за вкъщи вечерта като награда за оцеляването след поредицата от срещи. Наградите се простират и върху по-големи разходи, разбира се, като нови обувки или смарт часовник — всичко, което не ти е нужно, но все пак го искаш.

Когато се опитваш да се придържаш към бюджет, често това означава да се откажеш изцяло от такива покупки. И ето те, тъжно приготвяща кафе вкъщи с малки кубчета лед, докато мечтаеш за кафе от любимия магазин. Ако ти е тъжно да се лишаваш от малките радости в живота, може би ще се влюбиш в „Данъка поглези се".

Този трик за спестяване на пари връща наградите в живота ти, като същевременно балансира банковата ти сметка. Идеята е следната: Всеки път, когато направиш излишна покупка, вземи същата сума, която си дала за нея и я прехвърли в спестяванията си.

Току-що си купила лате за 10 лева? Блуза за 50 лева? Часовник за 200 лева? Отвори банковото си приложение и веднага прехвърли същата сума в спестовната си сметка. Мигновено ще получиш наградата, която искаш и наистина заслужаваш, докато същевременно заделяш пари, научаваш повече за своите навици на харчене и още. Ето още какви ползи носи таза "такса":

Според Надя Вандерхал, финансов експерт и основател на The Brands and Bands, този "данък" е промяна в нагласата, която помага да се придържаш към бюджета си. „Става въпрос да погледнеш на парите си, да разбереш какво ти носи радост — голямо или малко — и да го включиш в живота си съзнателно,“ казва тя за Bustle.

Този подход не само че ти позволява да си купиш лате, когато имаш желание за това, но също така означава, че можеш да излезеш на вечеря с приятели, да отидеш на концерт и да върнеш малко забавление в живота си. „Това е хак, който работи, защото е гъвкав и реален,“ казва Вандерхал. „Помага ти да се придържаш към бюджета си, без да се чувстваш наказан.“

Той също така те насърчава да спреш за миг преди да използваш картата си. Когато помислиш за таксата, „започваш да се консултираш със себе си и да си задаваш въпроса, 'Наистина ли искам това или просто съм стресиран или отегчен?'“ обяснява тя. „Ставаш по-осъзнат за парите си.“ Ако данъкът ти се струва прекалено, приеми го като знак, че разходът не си струва.

Според Вандерхал, бюджетът не е свързан с мъка, и това е най-голямото послание от този тренд. „Ако не можеш да се наслаждаваш на парите си, става по-трудно да бъдеш последователен,“ казва тя. „Ако не се наслаждаваш, може да започнеш да ги мразиш. Този тренд е за това да останеш свързан със своите цели, дори когато пестиш.“

Как да опиташ този тренд и ти?

Данъкът "Поглези се" си струва да се пробва, ако се чувстваш претоварен от много стегнат бюджет. „Това ти дава малко пространство за дишане,“ казва Вандерхал. „Това е и добро за хора, които често импулсивно пазаруват, защото сега имаш план. Няма вина, няма догадки, само структура. Всеки, независимо от дохода си, може да го приложи.“


Помни, че става въпрос за незабавно прехвърляне на пари в спестовната ти сметка, които отговарят на това, което току-що си похарчил. Ако купиш билети за кино за 20 лева, премести и 20 лева в спестяванията. Ако си купиш балсам за устни за 5 лева, прехвърли 5 лева и в спестяванията. С времето ще започнеш да виждаш как спестяванията ти растат и може би ще промениш някои от навиците си.

Ако се окаже, че си глезиш всеки ден — или дори няколко пъти на ден — може би е време за промяна. „Наградата не трябва да те разорява, а да те кара да се чувстваш добре“ казва тя. 

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички