Великолепната Джули Андрюс е сред най-емблематичните холивудски имена. Със 70-годишна театрална кариера зад гърба си и десетки роли в Лондонския театър ,,Водевил‘‘, участия в продукции на Бродуей и Холивуд и участие в съвременни филми като ,,Дневниците на принцесата‘‘, ,,Шрек‘‘,,,Aз, проклетникът‘‘ и “Бриджъртън”, Андрюс е жена, която заслужава възхищение.

Джули Андрюс е родена на 1 октомври 1935 в Уолтън он Темз, графство Съри, Англия. Още като малка се откроява със своя певчески глас - четири октави. Майка й и вторият й баща представят водевили и незабавно я вкарват в бранша - в периода на детството и юношеството си тя участва в мюзикъли.

Доведеният баща на Джули ѝ дава първите уроци по пеене и се впечатлява на талантливия ѝ детски глас. Той разбира, че малкото момиченце е дарена с висок вокален диапазон и усет към музиката.

На 8-годишна възраст родителите ѝ я записват да учи при Лилиан Стайлс-Алън – забележима концертна певица, която ѝ дава началото в оперния репертоар и я научава на перфектна дикция, с която по-късно малката Джули става известна.

20-годишна е вече в "Пепеляшка" на Лондонския Паладиум. Дебютира 19-годишна на Бродуей, две години по-късно, през 1956 вече е звезда с ролята си на Илайза Дулитъл в безпрецедентния хит "Моята прекрасна лейди". Кариерата й на звезда продължава и на телевизионния екран в тв хитовете - "Пепеляшка" /1957/ и "Камелот" /1960/. 

След няколко години Джули се прибира в Англия и отново играе в My Fair Lady. Успехът на шоуто не се различава от този в Америка и докато е в родния си дом, тя продължава взаимоотношенията си със своя приятел от детството – Тони Уолтън и през 1959 г. се женят.

През 1963 получава предложение от Уолт Дисни за участие в бъдещия им филмов проект - комбинация от жива игра и анимация във фантастичен мюзикъл. В това време певицата очаква първото си дете и Дисни се съгласява да изчака раждането на бебето преди да започне да продуцира филма. И така дебютира в киното в коронования хит на Дисни “Мери Попинз" и печели наградата на Академията за женска роля /предшестваща днешния "Оскар"/. 

Най-големият успех на британската актриса в кариерата ѝ идва с главната роля в The Sound Of Music. Екранизацията на филма печели класацията с най-високо качество, а Джули отново е номинирана за Оскар. В същата година бракът и се разпада и тя се развежда с Тони Уолтън.

Аудиториите все по-малко проявявали интерес в жанра на мюзикълите и някои от следващите ѝ филми били пълно разочарование.Това обаче ѝ дава възможност да се запознае с режисьора Blake Edwards, с когото прекарва 40 годишен брак до неговата смърт през 2010 год. Съдбата на двамата не е лека и те отглеждат две деца от предишните си бракове и осиновяват още 2 от Виетнам.

В един момент Холивуд напълно спира да продуцира мюзикълите, които направиха Джули известна и тя продължава да развива своите актьорски умения в различни роли през 70-те и 80-те във филмите, продуцирани от нейния съпруг Blake Edwards. Двойката се радва на забележимия успех на филма Victor/Victoria, в който Джули играе жена, която се маскира като млад мъж. Комедията, която провокира различията между половете силно впечатлява международната публика

През 1997 една операция променя целия живот на Джули. Това, което тя смята, че е рутинна операция на гласните струни, я оставя неспособна да пее до края на живота си. Джули Андрюс губи гласа си и признава, че това е най-тежкият момент в живота ѝ. Преди операцията докторите я уверяват, че няма да има проблеми с гласа си след това и просто трябват да отстранят лезия върху гласните ѝ струни, която ѝ създава проблеми при пеене.

За жалост, лекарска грешка отнема вълшебния ѝ глас, а Джули е напълно съкрушена и изпада в тежка депресия. Говорът ѝ също е увреден, но успява да възвърне част от силата на гласа си с вокални упражнения. Голямата трагедия е, че гласните ѝ струни са толкова засегнати от операцията, че няма начин да бъдат възстановени. Джули дори прекарва известно време в психиатрична клиника, за да превъзмогне състоянието, в което изпада след хирургична операция на гласа си. А през 2000 предявява иск срещу лекарския екип на Нюйоркската болница за неуспешната хирургическа операция на своя глас - исканата сума е засекретена. Лондонската преса информира, че става въпрос за 21 млн. паунда, или около 30 млн долара 

Определена е за Дама от Нейно величество Британската кралица Елизабет в Новогодишната нощ на 1999, мадам Джули Андрюс е носител и на почетната титла на Центъра "Джон Кенеди" от 2002, а същата година е избрана за поредния 59-ти член в Листата на БиБиСи за най-великите британци на всички времена. 

Джули Андрюс не спира да твори и до днес и е идеалният пример за това, че животът може да ти отнеме нещо много ценно, но с това не се губи цялата ти идентичност. Можеш отново да работиш, да бъдеш себе си и да твориш. Стига да не се отказваш. И да повярваш, че за теб има и други възможности.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички