Едва ли има човек, който в навечерието на 24 май 2023 г. да не се е развълнувал при обявяването на големия победител на наградите „Букър“. Георги Господинов накара цяла една страна да се обедини около литературата и да се реди с часове на опашки за книги. В свят, в който вниманието е заковано върху екрани, да възвърнеш вярата в писаното слово е равнозначно на чудо. Чудото на езика.

Днес празнуваме писателя, който навършва 57 години! Роден на 7 януари 1968 г. в Ямбол, Господинов завършва българска филология в Софийския университет, става доктор по нова българска литература в Института за литература при БАН, работи като литературовед и преподавател, а също и като редактор в „Литературен вестник“. Още с първата си стихосбирка „Лапидариум“ от 1992 г. е отличен с Националната награда за дебют „Южна пролет“. Следват „Черешката на един народ“ (1996), „Писма до Гаустин“ (2003), „Балади и разпади“ (2007).

Първият роман на Георги Господинов „Естествен роман“ има цели десет издания на български, а сп. „Егоист“ го нарича „първия по рождение и по слава роман на поколението на 90-те“. Романът се превръща в най-превежданата българска книга след 1989 г. и е преведен на 21 езика. Вторият му роман „Физика на тъгата“ още с излизането си през 2011 г. оглавява класациите за най-продавани книги в страната и е номиниран за четири международни награди.

През 2023 г. романът „Времеубежище“, преведен на английски от Анджела Родел, печели международната литературна награда „Букър“, превръщайки Георги Господинов в първия български писател, удостоен с тази чест. Името му се нарежда редом до писатели като Филип Рот, Олга Токарчук, Маргарет Атууд. Вълнението е толкова голямо, че на Алея на книгата в София стотици читатели чакат на опашка в дъжда с часове, за да се срещнат с писателя, а „Времеубежище“ е изчерпана по книжарниците.

През 2024 г. излиза романът „Градинарят и смъртта“, посветен на покойния му баща - „роман елегия, роман градина, мемоар или мемороман - има ли значение за ботаниката на тъгата“, „история за отиващите си бащи в един отиващ си свят“.

Нека отпразнуваме Георги Господинов и чудото на езика с някои от любимите ни цитати:

Георги Господинов и чудото на езика

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички