Известен като един от най-влиятелните немскоезични автори на ХХ век, Франц Кафка е романист и автор на разкази, които пише на ръба на реализма и фантастиката. И макар днес името му да е символ на литературна класика, славата и успехът го застигат чак след смъртта му. 

Животът на писателя е труден и още от детството си е белязан от тираничния баща, който постоянно тормози малкия Франц и се отнася с презрение към литературните му начинания. Тази неувереност се пренася във всеки един аспект от живота на Кафка. Писателят е слаб и болнав, никога не се жени, а близкият му приятел Макс Брод смята, че Кафка е измъчван от „сексуални желания“, а биографът му Райнер Стах твърди, че е отдаден на „непрекъснато женкарство“, както и че е изпълнен със страх от „сексуален провал“. Болезнено срамежлив и с ниска самоувереност, през по-голямата част от зрелия си живот Кафка посещава бардаци и се интересува от порнография - нещо, което е в пълен разрез с тихия образ, който си е създал пред обществото. 

През 1912 г. се запознава с Фелис Бауер, роднина на приятеля му Брод, с която общува с писма в продължение на пет години и се сгодява два пъти, но до брак така и не се стига. Преди датата на предвидената сватба той се запознава с още една жена - твърди се, че по това време Кафка има афера с приятелката на годеницата си Маргарет Блок. 

През 1920 г. Франц започва интензивни отношения с Милена Йесенска, чешка журналистка и писателка, а по-късно писмата му до нея са публикувани като „Писма до Милена“. Тя му казва, че има намерение да преведе два от неговите разкази на чешки – така се започва разговор по една тема от двустранен интерес и се поставя началото на една връзка. Милена по това време живее във Виена, в „бавно разпадащ се брак“, Франц Кафка живее в Прага, срещи са възможни само от време на време. Писмата трябва да преодоляват разстоянието – те се превръщат в документи на една нарастваща страст.

Въпреки че в завещанието си Кафка инструктира своя изпълнител и приятел Макс Брод да унищожи незавършените му произведения, Брод пренебрегна тези инструкции. Така писмата до Милена се превръщат в книга, която продължава да вдъхновява с чистотата на любовта между двамата – макар и в това да се крие известна ирония, заради постоянните сексуални връзки на писателя с всякакви жени. 

Франц Кафка умира едва на 40-годишна възраст през 1924 г. от ларингиална туберкулоза във Виена, където заминава да се лекува в санаториум. По-късно тялото му е върнато в Прага, където е положено в еврейското гробище. След изпълнения с болка и лутания живот остава едно дълбоко творчество, което среща разбиране и популярност едва след като писателят напуска този свят. 

Не можем да отречем таланта и красотата зад думите му, често лутащи се между съмненията, болката и възвишената еуфория на любовта. Нека днес си припомним някои от най-трогателните части от тези писма: 

„Скъпа Милена,

Иска ми се краят на света да дойде утре. Тогава можех да взема следващия влак, да пристигна на прага ти във Виена и да кажа: „Ела с мен, Милена. Ще се обичаме без скрупули, страх или задръжки. Защото утре светът свършва.“ Може би не обичаме неразумно, защото смятаме, че имаме време или трябва да се съобразяваме с времето. Но какво ще стане, ако нямаме време? Или какво ще стане, ако времето, както го познаваме, е без значение? Ех, само ако светът свърши утре. Можем много да си помогнем.“

„Вчера те сънувах. Какво точно се случи, почти не си спомням. Всичко, което знам е, че се сляхме един с друг. Аз бях ти, ти беше мен. Накрая ти се възпламени.“

„Аз съм толкова мръсен, Милена, безкрайно мръсен; затова говоря толкова за чистотата. Никой не пее толкова чисто както тези, които са в най-дълбокия ад; това е тяхното пеене, което за нас звучи като пеене на ангели.“

„Не, не съм си представял да бъда сам с теб по начина, по който ти си го представяш. Ако искам невъзможното, то аз го искам в неговата цялост. Изцяло сами, скъпа, исках да бъдем сами на тази земя, изцяло сами под небето и аз да водя живота си, моя живот, който е и твой, без да се разсейвам и да съм изцяло отдаден – на теб.“ 

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички