В разцвета на славата си тя беше една от най-сниманите жени в света, магнит за папараците, както и за множество подмятания за разминаването между външния й вид и таланта й.
Все пак, снимките, които се появиха миналата седмица на Анна Курникова в инвалидна количка в луксозния крайбрежен курорт Бал Харбър в Маями, казват много повече за бившата тенис звезда, отколкото хиляди лъскави фотосесии някога биха могли.
Те предлагат трогателно напомняне за борбите с контузиите, които принудиха Курникова, достигнала полуфиналите на Уимбълдън през 1997 г. и постигнала най-високото си класиране в световната ранглиста – № 8, да сложи край на кариерата си едва на 21 години.
Това са първите снимки на 43-годишната Курникова от повече от две години насам, а на тях се вижда как тя носи специална ортопедична обувка, докато е придружавана от двете си малки дъщери. Кадрите разказват историята на жена, чийто живот е претърпял огромни промени през годините, откакто тя напусна спортната сцена.
На тях виждаме някогашната тийн сензация като майка и също така, благодарение на своята рядкост, дават намек за по-личния, семейно ориентиран живот, който рускинята води през последните годинит, откакто се скри от светлините на прожекторите.
Личният живот на Курникова, който някога беше в центъра на безкрайни медийни спекулации - до такава степен, че тя каза пред Sports Illustrated: „Във всяка страна, в която посещавам, се твърди, че имам различен приятел и съм хваната да се целувам с всеки един от тях“ - отдавна престана да бъде обект на таблоидни клюки.
Рускинята е във връзка със испанския певец Енрике Иглесиас от 2001 г., макар че семейното им положение – „Не сме се женили публично, но това не означава, че не сме женени“, заяви Иглесиас мистериозно преди две години – остава трайна загадка.
Курникова и Иглесиас имат три деца: близнаците Луси и Николас на седем години и петгодишната Мери. Луси и Мери придружаваха майка си в Бал Харбър, а семейството беше снимано за последен път заедно през май 2022 г., когато Курникова публикува снимка от рождения ден на Иглесиас в социалните медии.
Желанието на Курникова за усамотен живот, е видно от 4-метровите стени, които обграждат дома на семейството и не е просто реакция на ранните й години, прекарани в публичното пространство.
През 2005 г., две години след нейното пенсиониране, тя стана мишена на преследвач, Уилям Лепеска, който плувал гол през залива Бискейн към нейния дом с надеждата, че тя ще го спаси от удавяне.
В крайна сметка Лепеска, на когото беше наложена постоянна забрана за наближаване на Курникова на по-малко от 1000 метра, плувал към погрешния дом.
„Бях абсолютно шокирана и уплашена, и бях много притеснена за собствената си безопасност“, каза Курникова, която наела телохранители и увеличила сигурността в дома си след инцидента.
„Беше много страшно и плашещо да знаеш, че има някой там, който е обсебен от теб.“
Предвид противоречивия начин, по който тя беше представяна през тийнейджърските си години - самките Sports Illustrated я нарекоха „тийн секссимвол“ на 16 години - инцидент като горния сякаш имаше усещане за неизбежност.
Когато беше избрана за най-сексапилната жена в света от мъжкото списание FHM през 2002 г., Курникова вече беше придобила известност, след като се появи в реклама на спортен сутиен с лозунга: „Само топката трябва да подскача.“
Тя дори вдъхнови компютърен вирус, като прикачен файл с предполагаемо нейния образ се разпространи бързо в началото на 2001 г., което й осигури споменаване в предпоследния сезон на сериала "Приятели".
Сексисткото представяне из медиите не попречи на Курникова да стане най-високоплатената жена спортистка в света, нито я спря да постигне рекорд, на който повечето играчи биха завидяли.
В допълнение към топ 10 класирането и големия полуфинал, Курникова два пъти спечели женските двойки на Australian Open заедно със сънародничката си Мартина Хингис и беше постоянна фигура в късните етапи на турнири по двойки от Големия шлем в края на 90-те и началото на 2000-те години.
Тя беше четвъртфиналистка във всички четири големи турнира по женски и смесени двойки, участва във финалите на Откритото първенство на Франция, Уимбълдън и US Open и достигна до номер 1 в света в двойките през 1999 г.
Не по-малко значимо беше влиянието й върху поколението руски тенисистки, които последваха примера й. В рамките на една година след нейното пенсиониране, Мария Шарапова, Светлана Кузнецова и Анастасия Мисклина спечелиха титли от Големия шлем.
„Тя донесе наистина голяма популярност на руския тенис, на женския тенис,“ каза Кузнецова през 2017 г. „Всички след нея просто бяха вдъхновени от нея.“
„Винаги я защитавам, когато казват: "О, тя никога не е спечелила турнир", допълва Кузнецова. "И какво от това? Тя беше в топ 10. Не става въпрос само за спечелване на турнири. Тя беше страхотен имидж за играта, не само за Русия, но и за тениса по целия свят."
„Всички казваха, че тя никога не е спечелила турнир. Аз казвам: Добре, били ли сте в топ 10? Някога държали ли сте ракета? Винаги се учудвам как хората дават мнения, без да са постигнали нищо в живота си. Мисля, че тя беше страхотна.“
Прочети още
Виж всички


Мама на двама: Дженифър Лорънс роди второто си дете 02 Април 2025

Коментари
Още от мрежата
Виж всички

Правят трудова борса за бежанци в София 03 Април 2025

Денят в цифри 03 Април 2025

Няма въведени кометари.