Бъдете честни - колко често ви се е случвало да отлагате скучна работа, защото ви се струва ужасно непосилна? След това, когато най-накрая съберете смелост да го направите, ви отнема само 60 секунди? След като приключите, може дори да се почувствате ядосани на себе си, че сте го отлагали, местили сте го от списък със задачи в списък със задачи и сте се стресирали излишно. Случва се на всички! 

Изглежда, че това е обичайно преживяване и е вдъхновило „правилото за една минута“, което може да бъде ключът към улесняването на живота ви толкова много. Популяризирана от авторката Гретхен Рубин, идеята е, че ако нещо ще отнеме само 60 секунди, тогава трябва да го направите веднага.

Рубин посочва домакински задължения като почистване на бюрото ви, вместо да го оставяте разхвърляно, или закачане на палтото ви, вместо да го хвърляте на стола, тъй като тези неща отнемат само момент. Това е идеален начин да предотвратите безпорядъка да превземе живота ви, но този трик може да се приложи и по много други начини.

Правилото за една минута вече навлиза в TikTok, където хората го използват, за да правят бързи телефонни обаждания, да отговарят на съобщения и да изпълняват прости поръчки. И определено им харесва как правилото предотвратява натрупването на дребни задачи и задължения. Ето какво трябва да знаете!

Ползите от „правилото за 1 минута“

Според д-р Каролин Фенкел, терапевт и главен клиничен директор в Charlie Health, правилото за една минута е вид „микро-интервенция“, което означава, че е малък начин да ви помогне бавно да преминете от чувство на застой към чувство на контрол. Ако сте натрупали милион задачи или често отлагате нещата, може би си струва да опитате.

Например, представете си, че сте избягвали да изпращате имейл, защото се чувствате като още едно досадно нещо във вече огромен списък, казва тя. Ако си кажете: „Ще отнеме само минута; нека просто да го свърша“, това може да наруши умствената спирала и да създаде инерция. 

Освен това прави чудеса, ако сте склонни да отлагате нещата поради стрес или безпокойство, например когато трябва да си уговорите час при зъболекар, но наистина не искате да се обадите. Знаейки, че ще се чувствате неудобно само за кратък период от време, е много по-лесно да се справите с това, което вероятно сте изградили в главата си. След като приключи, Фенкел казва, че облекчението ще засили способността ви да се изправите пред дискомфорт и да преминете през нещо подобно в бъдеще.

Истинският дух на този трик обаче е колко страхотно е да останеш организиран. „Малки задачи, които избягваме – отговаряне на съобщение, носене на чиния до мивката – могат тихо да се натрупат в съзнанието ни и да увеличат стреса“, казва тя. „Правилото за една минута намалява това умствено натоварване. С течение на времето то също така изгражда чувство за компетентност, което подхранва по-голяма производителност. Малките победи са от значение, тъй като те изместват вътрешната ни история от „Изоставам във всичко“ към „Мога да се справя с това“.“

Кой трябва да опита правилото?

Въпреки че всеки би се възползвал от правилото за една минута, Фенкел казва, че е особено полезно за хора с тревожност, депресия, претоварване и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, всички от които могат да накарат най-простите неща да се чувстват непреодолими. „Когато сте претоварени, мозъкът ви е склонен да надценява усилията, които една задача ще изисква“, казва тя. „Правилото за една минута помага да пренастроим тази нагласа.“

За хроничните прокрастинатори Фенкел предлага начална точка за действие с ниски залози. За тези, които са склонни да бъдат разхвърляни, това е лесен начин да поддържате мястото си спретнато. „А за хората с тревожност, това въвежда майсторство – доказвайки на себе си, че можете да направите първата стъпка“, казва тя. „Очакването често е по-лошо от самата задача.“

Най-хубавото на това правило е, че ви среща там, където сте. „Не става въпрос за съвършенство или свръхпроизводителност – става дума за изграждане на доверие със себе си“, казва Фенкел. „Всеки път, когато свършите нещо дребно, вие подсилвате собственото си чувство за свобода на действие. А в свят, който често ни кара да се чувстваме безсилни, това е огромно.“

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички