От всички връзки, които имате в живота си, връзката със себе си е най-важната. Ето защо е толкова ключово тази връзка да е здрава. Както е случаят с всяко партньорство или приятелство обаче, връзката, която имате със себе си, също може да стане токсична, когато започнат да възникват негативни модели и поведение.
Може да се чувствате така, сякаш знаете много добре кой сте и какво искате от живота, но замисляли ли сте се някога, че може да имате някои възприятия или навици, които не са чак толкова благоприятни и полезни за самите вас?
Да се научите как да разберете дали сте в токсична връзка със себе си може да бъде трудно, но експертите казват, че е важно да разпознаете сигналите, за да не започнете да увреждате самочувствието си или дори отношенията си с другите. „Когато не сме си приоритет, започваме да пренебрегваме кои сме и нуждите си“, казва консултантът по психично здраве Стефани Моир. „Това може да повлияе на начина, по който другите ни виждат, как се отнасят с нас и в крайна сметка да доведе до негативна представа за самите нас.“
Специалистите разкриват пет признака, че сте в токсична връзка със себе си и какво можете да направите по въпроса, за да промените ситуацията:
Изключително критични сте към себе си или другите
Когато направите дребна грешка на работа или кажете нещо не на място в социална ситуация, каква е първата ви реакция? Ако можете да се изсмеете и да продължите напред, това означава, че имате здравословни умения за справяне с грешките си, но ако сте в токсична връзка със себе си, е по-вероятно да бъдете сурови спрямо себе си и поведението си.
„Когато не можете да си простите за несъвършенства или грешки, вие сте склонни да затъвате в негативност“, казва Моир, отбелязвайки, че можете да попаднете в капана на чувства на срам и вина. Поемането на отговорност е важно, но не и да се обвинявате и наказвате, защото това лесно може да се превърне в токсично поведение.
Оправдавате нездравословни навици
Не е тайна, че грижата за себе си и вземането на решения, които са добри за вас, е важно, но когато сте в токсична връзка със себе си, е лесно да се подхлъзнете и да попаднете в капана на навици и цикли, които имат обратен ефект. „Лесно е да си мислите, че не сте достатъчно добри и не заслужавате определени неща“, казва Стефани Моир. Тя обяснява, че това може да доведе до нездравословно поведение, включително проблеми със злоупотребата с вещества, хранителни разстройства и самонараняване. „Самосаботажът е друг голям проблем, както и изборът на приятели и романтични партньори, които имат собствено токсично поведение“, казва Моир.
Когато сте в такава връзка със себе си, може да видите тези вредни или самосаботиращи се поведения като оправдани, защото не чувствате, че „заслужавате“ да сте щастливи или здрави.
Жертвате твърде много от себе си
Със сигурност сте чували колко е важна грижата за себе си и как трябва да я интегрирате в ежедневието си. Няма съмнение, че сте чували за грижата за себе си и колко важно е да я интегрирате в ежедневието си. Това може да включва някаква тренировка, почистване и подреждане на дома ви или пък да се поглезете се с маска за лице или вана преди лягане, но ако имате токсична връзка със себе си, нещата може да са обърнати в другата посока. Ако непрекъснато се опитвате да направите другите щастливи, докато пренебрегвате собственото си психично здраве, няма да можете да поддържате здрава и стабилна основа в живота си. Както се казва: „От празна чаша не се налива“.
Имате ниско самочувствие
Случвало ли ви се е да не вярвате в себе си, да смятате, че сте недостоен или лош човек? Тези мисли най-вероятно значат, че имате ниско самочувствие и самооценка - което е ясен знак за токсична връзка със себе си. Ненавистта към себе си, както го наричат специалистите, е склонността винаги да виждаме себе си в негативна светлина. Това, както можете да предположите, вреди на начина ви на живот и на всички връзки, които създавате.
Търсите външно валидиране
Получаването на комплимент от непознат или чуването на насърчителни думи от любим човек може да ви накара да се почувствате забелязани и оценени. Повишение или награда в работата също може да повиши самочувствието ви. Но ако установите, че търсите този вид утвърждение от други хора все по-често, може да се наложи да помислите защо е така.
Възможността сами да утвърдите себе си, е здравословен механизъм за справяне, който може значително да подобри вашето самочувствие и да ви даде много по-положително самовъзприятие. Но ако не сте в състояние да направите това, а вместо това редовно разчитате на други хора, за да се чувствате добре със себе си, то вие не сте автентични във вашите комуникации и взаимодействия с другите, защото сте фокусирани върху търсенето на утвърждаване.
Как да се справите с токсична връзка със себе си
Първата стъпка е да разпознаете токсичните си навици, а след това справянето с тях неминуемо ще отнеме време и усилия, но си струва. Ще трябва да започнете положителен разговор със себе си, да отделяте повече време за себе си и да работите в посока на повишаване на самочувствието ви. Така ще успеете да заздравите и останалите връзки в живота си, а не само тази със самите вас.
Специалистите препоръчват да не вървите по този път сами. „Хората, които наистина ги е грижа за вас, ще се опитат да ви помогнат и ще останат до вас през целия път.“
Няма въведени кометари.