Ранна сутрин, алармата звъни, а на вас просто не ви се мърда от леглото. Позната ситуация, нали? Ставането сутрин със сигурност е трудна задача за повечето хора. Дали защото лягате късно, дали защото просто не сте morning person или задачите на деня ви натежават още с отварянето на очите.

На всички ни се иска да се излежаваме, да останем под завивките още 5 минутки и да "отложим света" и алармата с още малко.

Сънят е изключително важен, за да сме здрави, да се чувстваме добре и да имаме енергия през деня. Той влияе както на физическото ни състояние, така и на психическото ни здраве и регулира емоциите ни.

Ето няколко съвета, които със сигурност ще ви помогнат както да се наспите добре, така и да се събуждате с лекота сутрин:

1. Започнете с вечерята - обърнете внимание на вечерята си. Ако ядете твърде обилно и то късно вечер може да получите киселини или тежък стомах през нощта, което да наруши съня ви. Вечеряйте поне два до три часа пред лягане. Начинът, по който телата ни функционират оптимално, е да ядем като крал сутрин и като просяк вечер. Това означава, че е най-добре да се яде по-калорична и питателна храна на закуска, с по-големи порции, защото това ще ни осигури енергия през целия ден, която може да се изгори по време на ежедневните ни дейности. Храненето като просяк, което означава малки леки ястия  вечер, ни позволява да  заспим с почти празен стомах. Липсата на голямо количество храна в стомаха позволява на тялото да се съсредоточи не върху  храносмилането, а да включи на режим обновяване на клетките в организма.

2. Избягвайте алкохола - Алкохолът наистина може да ви накара да се почувствате сънливи, но ако се приема твърде близо до времето за лягане може да наруши съня ви. Метаболизирането му може да предизвика чести внезапни събуждания, нощно изпотяване, кошмари, главоболие и лош сън. Не пийте алкохол по-рано от четири часа преди лягане.

3. Водата е живот - Денят трябва да започва и да завършва с чаша вода. Водата преди лягане ще послужи в процеса на подмладяване. Докато спите всички клетки ще се напълнят с прясна вода и това ще подейства благоприятно и оздравително на организма. Водата сутрин има двоен ефект. Единият е, че първата доза вода помага на ума и тялото. Другият е, че дозата вода сутрин предизвиква каскада от физиологични функции, които ангажират храносмилателната система и спомагат изхождането. Така още от сутринта ще се почувствате приятно и леко.

4. Контролирайте светлината – ярката светлина сутринта може да ви помогне да рестартирате биологичния часовник на тялото си и да подреди циркадните ви ритми по нормален начин. А ако се облъчите с твърде много светлина късно вечерта или дори през нощта това ще затрудни заспиването, съня и събуждането.

5. Без екрани непосредствено преди лягане - Релаксирайте и се отпуснете пред лягане. Освободете се от натрупания през деня стрес. Почете книга и пийнете чаша топло мляко. Забравете за скролването в социалните мрежи, видео игрите и телевизията между 30 минути и час преди лягане.

6. Изградете си добра рутина за лягане - Последователността е от ключово значение за регулирането на вътрешния часовник на тялото ви. Стремете се да си лягате и да се събуждате по едно и също време всеки ден, дори и през почивните дни. Това помага да затвърдите циркадния си ритъм и да улесните тялото си да се събужда с чувство на свежест. Ако е необходимо, постепенно коригирайте графика си, като измествате времето за лягане и събуждане с 15 до 30 минути всеки ден.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички