Ако вече сте горд собственик (всъщност поданик) на котка, то може би много добре знаете, че някои неща, свързани с котешката особа, са чисто и просто митове. Котките са удивителни създания, които създават много специална връзка със “своите хора”, както и изискват определени грижи, внимание и обич, разбира се.

Котките са божества, почти митични създания с изявен характер, царствена осанка и на моменти не са никак лесни за отглеждане. Ето защо не е никак изненадващо, че около тях витаят толкова митове и легенди. Те звучат интересно и забавно, но нямат особена истина в себе си.

Ето кои са котешките митове, в които трябва да спрем да вярваме:

Котките могат да пият прясно мляко

Като всички бозайници, така и малките котета започват живота си с мляко. Това е храната, от която се нуждаят, за да се развият до следващия етап. Този следващ етап е съзряването, когато телата им се променят и придобиват нови хранителни потребности. Докато малките бозаят, организмите им произвеждат ензим наречен лактаза, чиято функция е да спомогне за обработката на лактозата, която идва от млякото на майката. В един момент продукцията на този ензим намалява, за да подготви животното да приема и друга храна и да го стимулира да започне да се храни само. Консумацията на прясно мляко от зряла котка би могла да доведе до тежки гастроинтестинални проблеми. Малките, които са отделени от майката, трябва да се хранят със специално мляко за  котенца (а не краве), което може да се открие във ветеринарните кабинети и аптеки.

Котките винаги се приземяват на краката си

Дори и в по-големия процент от случаите това наистина да е така, не можем да приложим твърдението винаги. Много са факторите, които могат да повлияят на приземяването. Красивите хищници имат много гъвкава костна структура и често успяват да заемат правилната поза мигове преди да се докоснат до земята. Когато обаче височината е твърде голяма, дори и да го направят, няма гаранция, че ще избегнат травмите. Особено опасно е падането при малките котенца, които нямат развити рефлекси и инстинкти.

Бременните дами не бива да отглеждат котки

Факт е, че има медицинска причина, поради която е добре да проведем консултация със специалист. Причината е паразитното заболяване токсоплазмоза, причинено от едноклетъчен паразит, наречен Тoxoplasma gondii. Котката може да бъде носител, но заразяването става чрез директен контакт с изпражненията ѝ. Това обаче не е единственият начин да се заразим – може да се случи и при консумация на недобре обработено месо (свинско, агнешко, дивеч), както и по време на работата в градината. Токсоплазмозата е много рядка при котки, които са опитомени още с раждането. С други думи, котката не е ходещ заразоносител. За да сме спокойни, може да избягваме чистенето на котешката тоалетна, да не целуваме животното и да не ядем сурово или недобре обработено месо. Разбира се, една консултация с гинеколог би била силно препоръчителна за бъдещата майка, при условие, че тя има котка.

Котките могат да ядат кости

Костите трябва да се избягват и в интерес на истината това важи с подобна сила и за кучетата. Котката извлича полезни вещества от месото, не от кокалите. Особено опасни са пилешките, защото са кухи и остри. Някои ще кажат, че мъркащият хищник лови птици и това му е в природата. Той няма как да си отдели месото и да остави костите настрана, но няма как и да не се храни – трябва да оцелее. Този домашен любимец категорично не се нуждае от твърдите остатъци от нашата вечеря.

Котките се отглеждат по-лесно, отколкото кучетата

Всъщност може да се окаже, че дори имат нужда от повече грижи. Котките са много деликатни що се отнася до лекарства, особено човешки (почти всички са отровни са тях). Голям процент от домашните растения могат да бъдат токсични или да предизвикат сериозно стомашни неразположения. Освен това, мустакатковците са склонни да поглъщат без причина всякакви неща – кабели, ластици за коса, конци, клечки за уши (това не е шега), кожени връзки, хапчета и пр. нестандартни лакомства. Котките имат нетърпимост към захар и сладкишите също трябва да се държат далеч от тяхното полезрение. Не могат да ядат и много от подправките, плодовете и зеленчуците на човешката кухня. Трудно се поддават на насилствен прием на медикаменти, като особено силна непоносимост имат към горчиви субстанции. Дозировката също е много важна и трябва да се прецизира до съвършенство.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички