Когато чуем за „най-ужасните хора в историята“, обикновено си представяме мъже – тиранични владетели, серийни убийци, диктатори. Но нека не подценяваме жените! Историята помни дами, които са надминали дори най-зловещите си колеги по жестокост, властолюбие и извратеност. Представям ви три жени, които със сигурност не бихте искали да ви бъдат съседки.

1. Ержебет Батори – Графинята-кръвопийца (1560 – 1614)

Ако граф Дракула беше истински, щеше да е жена. Името ѝ? Ержебет Батори. Унгарската графиня влиза в историята като една от най-зловещите жени, живели някога. Според легендите, тя измъчвала и убивала млади момичета, вярвайки, че къпането в кръвта им ще я поддържа млада и красива. Зловещата ѝ репутация обаче не е просто приказка – свидетелите разказват за изтезания, канибализъм и жестокост, които не могат да бъдат описани без да ви настръхне кожата.

Как завършва тази история? Батори не е изправена на съд, защото е аристократка, но е затворена в замъка си, където прекарва последните си години в самота и мрак. Кармата си знае работата.

2. Мери Ан Котън – Черната вдовица на Викторианска Англия (1832 – 1873)

Докато някои жени прекарват живота си в търсене на перфектния мъж, Мери Ан Котън намирала начин да се отърве от всеки един, когото „обичала“. Тази английска серийна убийца е заподозряна в отравянето на поне 21 души – включително четирима съпрузи, 11 от децата си, любовници и няколко роднини.

Нейното оръжие? Арсеник. Любимата ѝ стратегия? Омъжва се, получава застраховката на съпруга си, след което той „мистериозно“ се разболява и умира. Следващ, моля!

Какво я спира? Един лекар забелязва странно високата смъртност около нея и прави токсикологично изследване. Котън е арестувана и обесена през 1873 г.

Мария I Тюдор – Кървавата Мери

Мария I Тюдор, известна като Кървавата Мери, е английска кралица, която управлявала от 1553 до 1558 година. Тя е една от най-спорните и зловещи фигури в английската история, известна със своите жестоки преследвания на протестанти, когато се опитала да възстанови католическата религия в Англия след период на протестантска реформация, водена от нейния баща, Хенри VIII, и брат, Едуард VI.

След като се възкачила на трона, Мария започнала да преследва и екзекутира протестанти, за да върне католицизма в страната. През нейното управление били убити над 280 протестанти, които били изгорени на клада. Това ужасно преследване й донесло прозвището „Кървавата Мери“, заради множеството екзекуции, които извършила. Тези събития оставили траен белег в историята на Англия и я направили символ на религиозни репресии.

Мария също така е запомнена и със своите лични трагедии, като неуспешния й брак с испанския принц Филип II, който също е допринесъл за нейния лош имидж в очите на английския народ, който не подкрепял испанската връзка. Въпреки че в началото на управлението си се опитала да реформира страната в католическа посока, смъртта й през 1558 г. прекратила тази политика, а на трона се възкачила сестра й, Елизабета I, която била протестантка и възстановила протестантската религия в Англия.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички