Ако сте забелязали, че Кейт Мидълтън, принц Уилям и други членове на британското кралско семейство често са снимани в коли без предпазни колани, не сте сами — и британски експерт по сигурността обяснява защо.

Майкъл Чандлър наскоро говори с “Daily Mail” за мотивите зад решението, обяснявайки, че кралските особи се возят без предпазни колани поради „съображения за сигурност“.

„Както можете да си представите, има опасения относно изваждането на лицето от превозно средство възможно най-бързо“, каза Чандлър. „Вероятно има подход, основан на риска“, добави той. „Ще има оценка на риска, резултатът от която ще определи дали има нужда от допълнителни предпазни мерки или не.“

Комфортът и външният вид също играят роля, особено за събития, на които кралските особи трябва да бъдат във военна униформа или официално облекло.

„Ако влизат и излизат от превозно средство, кралските особи ще бъдат по-малко склонни да поставят предпазния си колан всеки път“, обясни Чандлър. „При мъжете, например, предпазният колан може да измачка ризите и това също може да е фактор.“

Кралските особи често се снимат в коли, докато се придвижват към дестинацията си, а Чандлър обяснява, че не винаги се возят без предпазен колан.

„Те наистина носят предпазни колани, вероятно много повече, отколкото хората осъзнават“, каза той. „В онези случаи, когато пътуват сравнително бързо през Лондон или по магистрали, те със сигурност слагат предпазни колани.“

Малко вероятно е някой от кралските особи да има правни последици за това, че не е поставил предпазен колан, а причината е проста, когато става въпрос за крал Чарлз, който има суверенен имунитет срещу наказателно преследване.

„Съгласно много стар законодателен акт, Декларацията за правата от 1689 г., монархията е създадена, за да стои над правните предизвикателства и съдилищата“, отбеляза Чандлър, който освен експертизата си по сигурността има и юридическа степен. Що се отнася до другите кралски особи, „оценката, базирана на риска“ влиза в действие. Решенията за сигурност, взети от служителите по защита, е малко вероятно да бъдат оспорени от други членове на правоприлагащите органи.

„Това не ги освобождава законно, ако не пътуват за церемониално задължение, но е малко вероятно да бъдат арестувани, когато това е решение, взето от някой, който се грижи за тях“, обясни Чандлър. „Накратко, полицаите, които осигуряват защитата, няма вероятност да бъдат предизвикани от своите колеги полицаи.“

Решението за кралското семейство да се откаже от предпазните колани може да ви изглежда изненадващо, особено в светлината на автомобилната катастрофа в Париж, която доведе до смъртта на принцеса Даяна през 1997 г. Даяна, нейният приятел Доди Файед и шофьорът Анри Пол загинаха при катастрофа в тунела Pont de l'Alma, докато бодигардът на Файед, Тревър Рийс-Джоунс, получи сериозни наранявания.

Проверката установила, че никой от пътниците в колата не е бил с колан по време на катастрофата.

През август 2022 г. Дейвид Дъглас — бивш старши офицер в столичната полиция, който помогна за съставянето на официалния доклад за операция „Паджет“ за катастрофата – каза, че доказателствата сочат, че предпазните колани са могли да спасят живота на пътниците.

„Ако са били с предпазни колани, нашите експерти ни казват, че вероятно е имало 80% шанс те да оцелеят при инцидента“, разкри той пред “Good Morning Britain”. „Все пак щеше да е ужасен инцидент, те щяха да бъдат тежко ранени, но вероятно нямаше да е фатално.“ 

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички