Чудно ли е, че „колаген“ се превърна в една от най-търсените думи в Google през последните години? (Неизбежната) загуба на най-изобилния протеин в тялото има видимо въздействие върху външния ни вид. Колагенът съставлява изумителните 75% от сухото тегло на кожата – така че е по-добре да повярвате, че липсата му е забележима. Това може да обясни колективната ни мания да поддържаме нивата на колаген възможно най-високи, особено след като от 25-годишна възраст губим около 1% от запасите си от колаген годишно.

„Колагенът, присъстващ в кожата ни, е резултат от баланс между синтез и разграждане“, обяснява пред сп. “Vogue” Мерседес Абаркеро Сересо, фармацевт и ръководител на научни проекти в L’Oréal Dermatological Beauty Spain. „С течение на времето клетките, отговорни за синтеза на колаген, намаляват активността си. Освен това, фактори на околната среда като слънцето, фактори на начина на живот като диета или стрес, както и хормонални промени, ускоряват разграждането му – особено при жените по време на менопауза.“

Разбира се, загубата настъпва бавно с течение на времето – толкова бавно, че вероятно няма да я забележите в началото.

5 признака, че кожата ви губи колаген

Статистически тези промени обикновено започват около 25-годишна възраст, но Абаркеро Сересо отбелязва, че можем да започнем да губим колаген дори по-рано поради начина си на живот или някои навици. Тази загуба води до промени във „вътрешната структура, което от своя страна създава видими загуби на стегнатост, заедно с по-видими бръчки“, казва Абаркеро Сересо.

Сред най-очевидните признаци, че тази загуба е започнала?

► Кожата изглежда суха и дехидратирана

► Бръчките и линиите на мимическата област са по-изразени

► Кожата изглежда не толкова плътна и стегната

► По-голямо отпускане/загуба на стегнатост

► Има по-малко еластичност 

Други признаци на загуба на колаген включват кожата, която изглежда по-тънка; зоната около очите, която изглежда по-хлътна; промени във формата на лицето, като тесни слепоочия; чупливи нокти и коса и дори болки в ставите и мускулна слабост. Колагенът наистина влияе на всичко. 

Как да забавим загубата на колаген

За съжаление, процесът на загуба на колаген не може да бъде избегнат напълно. Това е факт от живота! Въпреки това, той може да бъде забавен, като се следват няколко изпитани и истински основни принципи за грижа за себе си. Тук Абаркеро Серезо препоръчва следните подходи, които да помогнат за забавяне на загубата на колаген:

► Избягвайте ускоряващи фактори като тютюнопушене и излагане на слънце

► Използвайте слънцезащита (SPF) ежедневно

► Почивайте си достатъчно и намалете стреса

► Правете редовни физически упражнения

► Поддържайте балансирано тегло

► Хранете се здравословно с пълноценни храни, включваща ключови макронутриенти, витамини и незаменими аминокиселини, които подпомагат производството на колаген, като яйца, млечни продукти, бобови растения, зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, месо и риба

► Използвайте продукти с активни съставки, стимулиращи производството на колаген, „като гликозаминогликани, проксилан, пептиди, екстракт от касия, хиалуронова киселина и антиоксиданти като витамин С и ниацинамид“.

Действат ли всъщност колагеновите кремове?

Локалните продукти, съдържащи колаген, като кремове и маски, наистина могат да подобрят външния вид на кожата, но вероятно няма да предотвратят действителната загуба на колаген в кожата. „Колагенът е молекула, използвана в козметиката, която има високо молекулно тегло“, отбелязва Абаркеро Сересо. „Следователно, абсорбцията му е ограничена до повърхностния слой на кожата.“

С други думи, колагеновите кремове са чудесни заради ефекта, който произвеждат, тъй като подобряват повърхностната текстура незабавно. Но за да поддържате баланс между загубата на колаген и възстановяването му, е по-добре да се придържате към съветите, изброени по-горе.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички