Роалд Дал е един от най-обичаните писатели на 20-ти век, известен със своите детски книги, които смесват магия, хумор и нотка мрак. Роден на 13 септември 1916 г. в Лландаф, Уелс, той израства в семейство на норвежки емигранти. Загубата на сестра му и баща му, когато е само на три години, бележи детството му и формира чувството му за въображение и издръжливост.

Младият Дал учи в различни интернати, където често се сблъсква с твърда дисциплина. Тези преживявания по-късно се отразяват в книгите му като „Матилда“ и „Чарли и шоколадовата фабрика“. След завършването на училище той заминава за Африка като служител на Shell Petroleum Company. По време на Втората световна война служи като пилот в Кралските военновъздушни сили, но преживява тежка самолетна катастрофа, която почти слага край на живота му. Именно тогава започва да пише, като първоначално разказва истории за войната​.

Първата му книга за деца, „Гремлините“, излиза през 1943 г. и става хит, включително сред личности като Уолт Дисни и Елинор Рузвелт. През 60-те и 70-те години Дал създава поредица от вечни класики: „Джеймс и гигантската праскова“, „Фантастичният господин Фокс“ и „Чарли и шоколадовата фабрика“. Творчеството му се отличава с уникални герои, завладяващи сюжети и морални уроци.

Дал също така пише за възрастни, като неговите разкази са известни с черен хумор и изненадващи обрати. Те са публикувани в сборници като „Kiss Kiss“ и „Tales of the Unexpected“, които продължават да бъдат популярни и днес.

Роалд Дал се жени за американската актриса Патриша Нийл през 1953 г., и двамата имат пет деца. Животът им обаче е белязан от трагедии: синът им Тео претърпява сериозен инцидент, а дъщеря им Оливия умира от усложнения след морбили. Тези събития вдъхновяват Дал да насърчава ваксинацията и да се ангажира с иновации в медицината, като помага за изобретяването на устройство за лечение на хидроцефалия.

Освен като писател, Дал е известен с изобретенията си и с отказа си да приеме титлата Орденът на Британската империя, като предпочита да бъде рицар. Той също така става застъпник на детското образование и благосъстояние. Творбите му продължават да вдъхновяват адаптации на големия екран, като „Матилда“ и „Големият добродушен великан“.

Роалд Дал умира през 1990 г., но наследството му живее чрез безбройните читатели, които обожават неговите чудати и магически истории.

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички