С идването на май природата се събужда в своята най-поетична форма – и няма по-нежен символ на пролетта от люляка. Ароматът му е като спомен от детството, разходка в градина, обещание за нещо ново. Освен че радва сетивата, люлякът крие в себе си и лечебни качества, които можем да „уловим“ под формата на домашно приготвено люляково масло.

За какво е полезно люляковото масло?

Макар и не толкова популярно като розовото или лавандуловото, маслото от люляк има ценни ползи за кожата, настроението и дори общото ни благосъстояние:

Успокоява ума и нервната система – ароматът му действа релаксиращо, помага при безсъние, напрежение, тревожност.

Подхранва и омекотява кожата – подходящо е за суха, чувствителна или зряла кожа. Може да се използва като масажно масло или в грижа за лицето.

Антисептични и противовъзпалителни свойства – при леки кожни раздразнения, ухапвания от насекоми или обриви.

Афродизиак – ароматът му често се свързва с чувственост и пробуждане на сетивата.

Как се прави в домашни условия:

Цветът трябва да се набере от горски парк или извън града – далеч от индустриални зони и прашни пътища. Ще са ви нужни: свеж цвят от люляк, растително масло без мирис, еднолитров буркан с капак (стъклен), чиста марля. Внимателно отделете цвета от стъблата и напълнете буркана с тях. Загрейте растително масло до 40 градуса и напълнете буркана с него, така че да се покрие цвета. Затворете буркана с капака и го оставете да отлежи за 2 дни. Прецедете маслото с марлята, като добре изстискате цвета. Загрейте отново маслото и добавете нова порция цвят, оставете да престоят. Повтаряйте процедурата, докато получите ароматно масло. Втривайте от него по челото и слепоочията при мигрена, масажирайте болните стави от ревматизъм. Опитайте да добавите от маслото към крема, лосиона, шампоана и балсама – ще обогатите козметиката си с най-очарователния аромат и ценни вещества. Източник: 

Прочети още

Виж всички

Още от мрежата

Виж всички